„Cała naprzód!” – drużynowa gra miejska na smartfony

czwartek, 5 listopada 2015 „Cała naprzód!” – drużynowa gra miejska na smartfony

Czy jesteście gotowi wyruszyć w podróż śladami Josepha Conrada, wcielając się w stworzonych przez niego bohaterów? Czy macie dość odwagi, by przeżyć niezapomniane morskie przygody i zawitać do portów w najodleglejszych rejonach świata? W takim razie Cała naprzód!

 

W październiku Kraków na siedem dni stał się miejscem świętowania literatury podczas 7. edycji Festiwalu Conrada, w ramach której odbyła się również premiera innowacyjnej gry miejskiej stworzonej specjalnie z okazji tegorocznej odsłony festiwalu. W „Całą naprzód” można zagrać w dowolnym momencie aż do końca listopada. 

„Cała naprzód” to aplikacja mobilna, dzięki której Kraków zamienia się w egzotyczne krainy rodem z powieści jednego z najwybitniejszych pisarzy wszechczasów. Aby wziąć udział w grze, należy skompletować czteroosobową drużynę. Każdy gracz musi posiadać słuchawki oraz smartfon z naładowaną baterią i systemem Android co najmniej w wersji 4.4. Rozgrywka toczy się w trzynastu punktach zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. W jej trakcie zawodnicy odwiedzają miejsca związane z biografią Conrada takie jak Hotel Grand czy Nowodworek. Dowiadują się gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej od wykupu niewolników i skąd muezin wzywał w Krakowie wiernych na modlitwę.

Każdy z zawodników musi zarezerwować około dwie godziny na przemierzanie świata od Sydney po Cartagenę. Po rozpoczęciu gry należy pamiętać, aby udać się do punktu startowego, który znajduje się w Pałacu pod Baranami i włączyć Bluetooth w swoim telefonie. Dalej gracz postępuje zgodnie z instrukcjami, które wyświetlą się na ekranie smartfona.

„Cała naprzód” stworzona została specjalnie dla Festiwalu Conrada – najważniejszego wydarzenia literackiego w Europie Środkowej, co roku goszczącego największe gwiazdy światowej literatury. Jego patronem jest Joseph Conrad – jeden z najwybitniejszych pisarzy języka angielskiego, który swoją wczesną młodość i lata szkolne spędził właśnie w Krakowie. Gra funkcjonuje w oparciu o technologię opracowaną przez Hidden City, zespół krakusów, którzy poświęcają każdą chwilę, żeby uczynić miasto ciekawszym. Hidden City to Adelina Jalil, Artur Skowroński, Piotr Podolski, Kasia Skoczylas, Michał Kalina i Alek Wojnarowicz. Aplikacja powstała podczas czerwcowego BeaconValley Hackathon – 24-godzinnych zawodów programistycznych, w trakcie których ponad 20 drużyn projektowało aplikacje, dzięki którym Kraków zmieni się w przyszłości w „smart city” – inteligentne miasto przyjazne mieszkańcom.

Gra jest zarazem pierwszą aplikacją mobilną w przestrzeni Krakowa wykorzystującą beacony – najgorętszą nowinkę technologiczną ostatnich lat. Gra funkcjonuje w oparciu o urządzenia wyprodukowane przez krakowską firmę Kontakt.io – jednego z czołowych producentów beaconów na świecie, której rozwiązania są rekomendowane m.in. przez Google i Apple. Autorkami koncepcji merytorycznej i tekstów są Magdalena Ładosz i Agnieszka Pudełko.

„Cała naprzód” powstała w ścisłej współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym – współorganizatorem Festiwalu Conrada i operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Nagrania na potrzeby gry powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia.

Aplikację można pobrać tutaj.

Autor: pr / KBF

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz