Co to znaczy być pro-life?

środa, 9 marca 2016 Co to znaczy być pro-life?

W powszechnym odbiorze zajmować postawę „pro-life”, to być przeciwko eksterminacji ludzkiego życia podczas tzw. aborcji czy eutanazji. To tylko cząstka prawdy.

 

Kościół podkreśla konieczność obrony życia nienarodzonych czy zapobiegania eutanazji. W centrum jego nauczania stoją słowa: „chroń życie od poczęcia do naturalnej śmierci”. To oczywiste. Pomiędzy jednym a drugim brzegiem rozciąga się jednak ogromna przestrzeń, która pozostaje niejako w pewnym oddaleniu do naszej uwagi. Troska o życie, które w inny sposób może być zagrożone, maleje. Rodzi to pytania, na które warto sobie przy tej okazji odpowiedzieć.

Czy wspieramy matki po tym, gdy urodzą swoje dziecko? Stosunkowo łatwo jest pobiec z gratulacjami, obdarować dziecięcymi ciuszkami. A gdy zaczyna dorastać? Gdy pojawiają się różnej natury problemy wychowawcze, materialne? Gdzie wtedy jesteśmy? Gdzie są rodzice chrzestni?

Według różnych szacunków każdego roku około 20 milionów osób na świecie próbuje popełnić samobójstwo. Co robimy, aby im zapobiegać? Czy naprawdę ludzie chcący odebrać sobie życie nie dają wcześniej sygnałów? Dają. Problem w tym, że często nie potrafimy albo nie chcemy ich dostrzec.

Jaki jest nasz stosunek do ludzi niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie? Czy bronimy ich prawa do bycia takimi samymi jak my? A może w pokrętniej egoistycznej ludzkiej filozofii są mniej wartościowi? Być pro-life, to również dostrzec w nich piękno życia.

A więźniowie? Ich życie, choć zagmatwane i skażone winą, też podlega ochronie. Katechizmowe „uczynki miłosierne” nakazują odwiedzać ich. Może to być trudne - ale modlitwa za nich... Czemu nie? Jak najbardziej wpisuje się w koncepcję bycia „za życiem”.

Wreszcie problem starości, naszego spychania na margines ludzi „nieproduktywnych”, może nie nadążających za rozpędzonym technologicznie światem, schorowanych. Czy mamy dla nich czas? Potrafimy im okazać swoją wdzięczność? Pokazać, że ich życie jest ważne, liczy się, niczego nie straciło ze swojej wartości, jest wspaniałe!

Po przeczytaniu powyższych pytań odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś „pro-life”? Czy rzeczywiście możesz nosić miano obrońcy życia? Nie da się „być za, a nawet przeciw”.

Autor: Ks. Paweł Siedlanowski
Źródło: Echo Katolickie

KOMENTARZE

  • teresa

    10 marca 2016, 12:24 Zbliża się 25marca, w tym dniu można się podjąć Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

zostaw komentarz