Czym jest Liturgia Godzin Audio?

środa, 30 listopada 2011 Czym jest Liturgia Godzin Audio?

Kościół przechowuje w tradycji modlitwę, której zadaniem jest wielbienie Boga dzień i noc. Jest nią Liturgia Godzin, powszechnie zwana brewiarzem.

Pieśń chwały od czasów śś. Augustyna i Benedykta wpisana jest muzyka, której szlachetnym przykładem w Kościele są melodie chorałowe.

Dziś jedynym sposobem na czerpanie z tego skarbca jest podpatrywanie najlepszych nauczycieli Liturgii Godzin – zakonów i wspólnot, praktykujących officium od rana do wieczora.

U progu kolejnego roku liturgicznego serwis Liturgia.pl (we współpracy z brewiarz.pl) udostępnia w sieci projekt "Liturgia-Godzin-Audio". W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw potrzebie wiernych, którzy modląc się brewiarzem prywatnie lub we wspólnotach, pragną sięgać do innej formy niż recytatyw.

Od pierwszego poniedziałku Adwentu rozpoczynamy publikację nagrań instruktażowych do wybranych tekstów jutrzni i nieszporów, które z czasem stworzą przewodnik po śpiewie praktykowanym przez trzy wspólnoty: dominikanów, jadwiżanki wawelskie oraz benedyktynów tynieckich. Na codzień modlą się oni officium z dwóch różnych brewiarzy: rzymskiego i monastycznego; tym, co spaja ich Liturgie Godzin, są śpiewy oparte na tradycji chorałowej.

Od Adwentu zaczynając, wraz z kolejnymi okresami roku kościelnego, wspólnoty udostępnią nagrania praktykowanych wariantów melodycznych, które podamy wraz z zapisami nutowymi tam, gdzie to możliwe, oraz z tekstami Internetowej Liturgii Godzin. W pierwszym tygodniu Adwentu zapraszamy do nauki melodii brewiarzowych na podstawie nagrań Grupy Chorałowej z udziałem dominikanów. W drugim tygodniu pojawią się nagrania wspólnoty jadwiżanek wawelskich, natomiast ostatni odcinek adwentowych melodii brewiarzowych będzie należał do benedyktynów.

Autor: www.liturgia.pl

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz