• środa, 29 czerwca 201675 lat temu zmarł Ignacy Jan Paderewski

  75 lat temu, 29 czerwca 1941 roku, w Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu. Jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski.

  czytaj więcej...
 • środa, 22 czerwca 2016Wspaniałe polskie zamki

  W dzisiejszych granicach Polski mamy ponad 400 zamków lub pozostałości po nich. Poznajcie ich historię!

  czytaj więcej...
 • poniedziałek, 23 maja 2016Ponad 12 tys. osób odwiedziło Muzeum Polaków Ratujących Żydów

  Ponad 12 tys. turystów odwiedziło od otwarcia dwa miesiące temu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie). "Zainteresowanie jest większe niż się spodziewaliśmy" – powiedział PAP dyrektor placówki Mateusz Szpytma.

  czytaj więcej...
 • niedziela, 15 maja 2016Zielone Świątki – świętem pasterzy i rolników

  W XXI wieku obchodzenie Zesłania Ducha Świętego nie różni się, w wielu przypadkach, od świętowania niedzieli. Dzień wolny od pracy, msza w kościele i chwila na odpoczynek. Przed laty, Zielone Świątki pełne były ludowych obyczajów i obrzędów.

  czytaj więcej...
 • czwartek, 5 maja 2016Benedyktynki ze Staniątek świętują 800-lecie opactwa

  „Osiem wieków nieprzerwanego istnienia zespołu ludzkiego, który za sens i cel swojego istnienia uważa służbę Bożą i do niej formuje; osiem wieków nieprzerwanego istnienia zespołu ludzkiego, który w zmiennych warunkach historycznych, społecznych i gospodarczych zdołał ten sens i cel utrzymać, walcząc o niego tak z przec...

  czytaj więcej...
 • wtorek, 3 maja 2016Konstytucja nad konstytucjami

  Konstytucja Trzeciego Maja jest jedynym w Polsce aktem prawnym celebrowanym tak hucznie i oficjalnie. 225 lat temu obradujący na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm, nazwany później Czteroletnim, uchwalił "Ustawę Rządową z dnia 3 maja".

  czytaj więcej...
 • wtorek, 19 kwietnia 2016Naukowcy o kościele Mariackim

  W dniach 21 – 23 kwietnia w Sali Fontany w pałacu Pod Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 odbędzie się pierwsza w dziejach konferencja naukowa poświęcona problematyce artystycznej kościoła Mariackiego.

  czytaj więcej...
 • czwartek, 14 kwietnia 2016Jubileusz Chrztu Polski

  Polska obchodzi jubileusz 1050. rocznicy swego chrztu. Centralne obchody zaczęły się 14 kwietnia, a zakończą 16. Mają miejsce w Gnieźnie i Poznaniu, czyli miastach kolebkach polskiej państwowości. Przyjęcie chrztu w roku 966 było początkiem zarówno kościoła, jak i państwa na ziemiach polskich.

  czytaj więcej...
 • wtorek, 12 kwietnia 2016Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto państwowe uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie ustanawiającym ten dzień świętem państwowym można przeczytać: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowa...

  czytaj więcej...
 • sobota, 26 marca 2016Misteria paschalne

  Kolebką teatru jest starożytna Grecja. Wiele elementów z antycznych przedstawień przeniknęło do średniowiecznych obyczajów. Pogańskie zwyczaje występowania na scenie ochrzczono. Tematami sztuk stały się żywoty świętych, życie Matki Boskiej (tak zwane mirakle) i historia Jezusa.

  czytaj więcej...