Galicyjski piknik kolejowy w Dobrej

czwartek, 23 czerwca 2016 Galicyjski piknik kolejowy w Dobrej

Serdecznie zapraszamy do udziału w Galicyjskim Pikniku Kolejowym połączonym z Biciem Rekordu Świata w Śpiewaniu Piosenki Kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka na stacji kolejowej w Dobrej w dniu 26 czerwca 2016 roku.

 

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.          

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami  „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji.

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

Ważniejszymi punktami programu będą: przyjazd pociągów Retro, Przegląd Kolejowej Piosenki,  w którym wezmą udział przedstawiciele Gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka. Ciekawostką będzie wystawa fotograficzna poświęcona historii linii kolejowej „Chabówka – Nowy Sącz” pozyskana od Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Całości dopełnią stoiska z produktami regionalnymi, gastronomią, bazą gastronomiczno-noclegową. Dla najmłodszych będzie przygotowany darmowy kącik atrakcji. Urozmaiceniem będzie parada kolejarzy.

Mamy nadzieję, że pobudzimy tym wydarzeniem zainteresowanie zabytkową linią kolejową Chabówka – Nowy Sącz, jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie. Pragniemy zachęcić również do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, który oprócz wielu walorów turystycznych posiada bogate dziedzictwo kulturowe Zagórzan, Lachów, Białych Górali, Kliszczaków i Podhalan.

Program:

Godz. 14.10 – powitanie pociągu retro Chabówka – Dobra
Godz. 14.30 – rozgrzewka przed „rekordem”
Godz. 15.00 – Bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka
Godz. 15.15 – Przegląd Piosenki Kolejowej
Godz. 15.30 – Panel dyskusyjny „komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”
Godz.15.30 – przejazd pociągiem retro na trasie Dobra – Kasina Wielka – Dobra, powrót godz. 16.30 (bilety do nabycia podczas imprezy)
Godz.16.40 – podsumowanie Przeglądu Piosenki Kolejowej
Godz.17.00 – pożegnanie pociągu retro Dobra – Chabówka

Dodatkowe atrakcje:

- występy Zespołu Regionalnego JURKOWIANIE z Jurkowa i Orkiestry Dętej OSP Dobra
- quizy kolejowe
- zwiedzanie składu kolejowego
- strefa gier i zabaw dla dzieci
- stoiska regionalne i gastronomiczne

Organizator: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego

Patroni: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Urząd Gminy Dobra, Odkryj Beskid Wyspowy, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, PTTK

Patroni medialni: Radio Plus, Portal internetowy Limanowa.in, TVP3 Kraków, Gazeta Krakowska, TV28

Sponsorzy: Urząd Gminy Dobra, JMS Kursy Kolejowe, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu „Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej” dofinansowanego ze środków Mecenat Kulturalny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Autor: Inf. prasowa

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz