Kard. Tagle: stawić czoło przyczynom konfliktów i migracji

środa, 25 maja 2016 Kard. Tagle: stawić czoło przyczynom konfliktów i migracji

Do odważnego stawienia czoła przyczynom konfliktów i migracji wezwał kard. Luis Tagle uczestników trwającego w Stambule Światowego Szczytu Humanitarnego. Arcybiskup stolicy Filipin bierze w nim udział jako przewodniczący Caritas Internationalis.

 

Przemawiając z doświadczenia tej największej i najbardziej efektywnej kościelnej organizacji charytatywnej kard. Tagle wskazał, że trzeba nie tylko „odkryć ludzkie oblicze problemu”, ale także nauczyć się dobrze pomagać. Zauważył, że wiele organizacji przybywa na miejsce i wprowadza tam „jakiś swój” model pomocy, niekoniecznie odpowiadający istniejącym wyzwaniom, zamiast zwyczajnie zapytać ludzi, czego naprawdę potrzebują. Wskazał też na konieczność przeznaczenia większych środków na pomoc humanitarną i rozdysponowywania ich we współpracy z lokalną siecią Caritas, tak by wsparcie docierało w sposób jak najbardziej bezpośredni.

Mówiąc o kryzysie migracyjnym przewodniczący Caritas Internationalis przywołał ogromną dysproporcję między wysokością środków przeznaczanych na zbrojenia a na pomoc humanitarną. „Trzeba nie tylko odważnie stawić czoło przyczynom istniejących kryzysów, ale i bardziej zaangażować się w edukację i budowanie pokoju oraz inwestować w rozwój” – mówił kard. Tagle wskazując, że spotkanie w Stambule ma pomóc lepiej i godniej żyć milionom ludzi na całym świecie.

W trwającym drugi dzień w Turcji I Światowym Szczycie Humanitarnym uczestniczą szefowie licznych państw i rządów z całego globu oraz ok. 5 tys. przedstawicieli świata polityki, gospodarki, a także organizacji humanitarnych i pozarządowych. Mają oni wspólnie przygotować reformę pomocy humanitarnej na świecie.

Autor: bz
Źródło: Radio Watykańskie

KOMENTARZE

  • teresa

    25 maja 2016, 12:53 Nie wiem ,czy uśmiech jest na miejscu wobec wielkości cierpień ludzkości.Współczucie i trafna pomoc to jest największe zadanie organizacji charytatywnych.

zostaw komentarz