Min. Waszczykowski spotkał się z biskupami Polski i Niemiec

czwartek, 2 czerwca 2016 Min. Waszczykowski spotkał się z biskupami Polski i Niemiec

Możliwość naszego spotkania przyjąłem z prawdziwą satysfakcją. Jest ono dla mnie okazją do wyrażenia głębokiego uznania dla zasług obydwu kościołów dla procesu dialogu i pojednania polsko-niemieckiego – powiedział minister spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania z delegacją Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec 1 czerwca w Warszawie.

 

 

Oto komunikat MSZ RP, ogłoszony po spotkaniu: – Możliwość naszego spotkania przyjąłem z prawdziwą satysfakcją. Jest ono dla mnie okazją do wyrażenia głębokiego uznania dla zasług obydwu kościołów dla procesu dialogu i pojednania polsko-niemieckiego – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z delegacją Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec.

– W tym roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami, który był ukoronowaniem drogi podjętej przez polski episkopat Listem biskupów polskich do ich niemieckich braci w wierze w 1965 r. – przypomniał szef polskiej dyplomacji.

Głównymi tematami spotkania były stosunki polsko-niemieckie oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. – Nie sposób przecenić roli Kościołów w zbliżaniu i przełamywaniu barier pomiędzy polskim i niemieckim społeczeństwem wynikających z historycznych obciążeń. Polscy biskupi jako pierwsi dostrzegli, że niemożliwa jest przyszłość naszych krajów bez porozumienia, na pewno w wymiarze duchowym, lecz również politycznym – podkreślił szef MSZ.

Podczas spotkania minister Waszczykowski zaznaczył, że Traktat z 1991 r. to wspólny sukces. – W ramach obchodów zaplanowaliśmy na szczeblu politycznym szereg wydarzeń. Wśród nich najważniejsze to wizyta Prezydenta RP w Berlinie w dniu 16 czerwca oraz wizyta Prezydenta RFN w Polsce 17 czerwca br. Natomiast 22 czerwca w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Wiele imprez rocznicowych organizują także samorządy i instytucje zaangażowane w stosunki polsko-niemieckie – wskazał minister Witold Waszczykowski.

Grupa kontaktowa biskupów Polski i Niemiec powstała w 1995 roku. Jej spotkania odbywają się w Polsce i w Niemczech. Celem grupy jest regularna wymiana informacji i opinii na temat rozwoju Kościoła w obu krajach oraz sytuacji społecznej, a także omówienie wspólnych inicjatyw. W składzie delegacji grupy kontaktowej znaleźli się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec, ks. prał. Jarosław Mrówczyński, abp Bambergu Ludwig Schick, ordynariusz diecezji Görlitz bp Wolfgang Ipolt oraz dr Jörg Lüer.

Źródło: Pope2016

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz