• sobota, 2 lipca 2016Obchody 70. rocznicy pogromu kieleckiego

  Otwarciem wystawy, wspólną modlitwą Żydów i chrześcijan oraz debatą naukową, zostanie uczczona w Kielcach 70. rocznica wydarzeń z 4 lipca 1946 r. Z rąk cywilnych mieszkańców miasta, milicjantów i żołnierzy, zginęło wówczas 37 Żydów.

  czytaj więcej...
 • sobota, 2 lipca 2016Upamiętnienie tragicznych wydarzeń w Lubomierzu

  W niedzielę 3 lipca w Lubomierzu k. Mszany Górnej zostaną odtworzone przez grupę rekonstrukcyjną tragiczne wydarzenia mieszkańców wioski i franciszkanów sprzed 73 lat. Widowisko poprzedzi o godz. 11.00 msza św. w intencji bohaterów tamtych wydarzeń.

  czytaj więcej...
 • środa, 25 maja 201668. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

  25 maja 1948 strzałem w tył głowy w komunistycznym więzieniu na Mokotowie przerwane zostało życie jednego z najdzielniejszych Polaków. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

  czytaj więcej...
 • poniedziałek, 2 maja 2016Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze

  Polska flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana i zadbana. Nigdy nie powinna dotykać podłoża, nie można na niej umieszczać napisów, rysunków czy znaków – mówi PAP Kamila Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

  czytaj więcej...
 • wtorek, 26 kwietnia 201673. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz

  W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., by zdobyć informacje o niemieckich zbrodniach. Po ucieczce rotmistrz Pilecki zabiegał o podjęcie przez polskie podziemie akcji zbrojnej w obozie.

  czytaj więcej...
 • wtorek, 19 kwietnia 201673. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

  19 kwietnia przedstawiciele organizacji żydowskich, instytucji państwowych i miejskich oraz mieszkańcy stolicy złożą hołd bohaterskim powstańcom pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

  czytaj więcej...
 • środa, 13 kwietnia 2016Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Przebaczenie

  17 września 1939 roku, bez formalnego wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona zaatakowała Polskę. III Rzesza i ZSRR rozpoczęły okupację terytorium naszego kraju. Z chwilą zajęcia przez Armię Sowiecką wschodnich terenów Rzeczypospolitej rozpoczęły się masowe represje ludności.

  czytaj więcej...
 • wtorek, 1 marca 2016Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotyczn...

  czytaj więcej...
 • niedziela, 21 lutego 2016Namioty Wyklętych 2016

  Po raz trzeci na krakowskim rynku staną „Namioty Wyklętych”. 28 lutego stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej organizować będzie po raz kolejny coroczny projekt, jakim są „Namioty Wyklętych”. Wydarzenie to ma na celu przybliżyć zwykłym mieszkańcom historię związaną z antykomunistycznym podziemiem oraz przedstawie...

  czytaj więcej...
 • piątek, 19 lutego 2016Spektakl „Inka 1946. Ja jedna zginę”

  Dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 28 lutego Muzeum Armii Krajowej zaprasza na pokaz spektaklu Teatru Telewizji „Inka 1946. Ja jedna zginę”. Wstęp wolny.

  czytaj więcej...