Pierwsze w Polsce Muzeum Figur Woskowych otwarte w Krakowie

piątek, 8 lipca 2016 Pierwsze w Polsce Muzeum Figur Woskowych otwarte w Krakowie

7 lipca dokładne w południe, na dźwięk dzwonu i hejnału z wieży Mariackiej, ks. Bronisław Fidelus infułat archidiecezji krakowskiej w zastępstwie kard. Stanisława Dziwisza oraz Marian Dreszer, dyrektor Polonia Wax Museum przecięli uroczyście wstęgę otwierając pierwsze w Polsce Muzeum Figur Woskowych.

 

Liczni gości przybyli na oficjalne otwarcie muzeum rozpoznawali postaci reprezentantów kościoła, polityki oraz sportu. Zwiedzający, którzy tego dnia mogli zobaczyć ekspozycję za darmo, wsłuchiwali się w komentarze oraz opowieści osób, które znają lub znały prezentowane postaci. Ciekawymi opowieściami na temat ks. Góry zachwycała jego najbliższa krewna, Maria Dobrowolska.

Goście specjalni zaproszenie na otwarcie rozmawiali również ze zwiedzającymi. Wszystkich zachwyciła 10 letnia Marta, która zapytana czyją figurę chciała by jeszcze zobaczyć w muzeum, odpowiedziała bez wahania - Vaya Con Dios, po czym wykonała jeden z utworów piosenkarki w sposób tak profesjonalny, że wszyscy oniemieli.

- Ten dzień zapamiętam na zawsze – mówi Marian Dreszer, twórca i dyrektor Polonia Wax Museum. – To niezwykłe przeżycie oglądać emocje zarówno starszych ludzi jak i dzieci, które rozpoznają znane im osoby, chwytają je za ręce, robią sobie zdjęcia. Cieszę, się że praca wielu ludzi wreszcie zaczyna być widoczna i doceniana na zewnątrz. Mam nadzieję, że każdy Polak, prędzej lub później trafi do naszego muzeum i poczuje się tak jakby spotkał wszystkie te osoby naprawdę – mówi Marian Dreszer.

W zamierzeniu twórców Muzeum ma być lekcją historii dla wszystkich Polaków, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i najstarszych. To również projekt dla osób dobrej woli, które chcą włączyć się we współtworzenie ekspozycji, otoczenia postaci figur poprzez udostępnianie eksponatów. Dla jednych jest to poznawanie historii najnowszej przez pryzmat postaci, dla innych przypomnienie czasów, które pamiętają bardzo dobrze i przeżyli jako świadomi dorośli. Realistyczne postaci działają na wyobraźnię znacznie mocniej niż te na obrazach, grafikach, czy nawet filmach wyświetlane na ekranach telewizora, komputera, czy tabletu. To doświadczenie bezpośrednie, które odczuwa się inaczej.

Muzeum nie bez powodu zlokalizowano w samym sercu Krakowa – na Starym Rynku dawnej stolicy Polski. W kamienicy, w której mieści się muzeum, przebywał monarcha austro-węgierski cesarz Franciszek Józef I oraz car Mikołaj I Romanow. To z okien tej kamienicy w 1676 r. król Jan III Sobieski, po odebraniu hołdu od mieszczan krakowskich, przyglądał się pokazom ogni sztucznych. Teraz w komnatach kamienicy zwanej Pałacem Spiskim stoją pary prezydenckie III Rzeczpospolitej, tej Rzeczpospolitej, która przywróciła polskiemu orłowi koronę.

 

Skąd nazwa muzeum?

Polonia Restituta – to po Orderze Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 r. Nazwa muzeum nawiązuje właśnie do tego odznaczenia. To miejsce godne tych najbardziej znamienitych. „Naród polski ma wiele znamienitych postaci – przekonuje twórca muzeum Marian Dreszer. - Już dziś w muzeum figur woskowych stoją polscy sportowcy: Lewandowski, Radwańska, Gortat, czy Małysz. To nasza duma narodowa i zasłużyli sobie na to miejsce obok takich znamienitości jak Jan Paweł II, czy Kardynał Wyszyński” – mówi Marian Dreszer.

 

Jakie następne postaci?

Na kolejne postaci czeka aż 2000 m.kw powierzchni komnat Pałacu Spiskiego, miejsca jest więc sporo. Przemyślana ekspozycja gromadzi coraz więcej eksponatów charakterystycznych dla otoczenia czasów prezentowanych postaci. Organizatorzy apelują do wszystkich osób, które posiadają eksponaty najnowszej historii Polski i chciałyby je udostępnić, wypożyczyć lub sprzedać, aby kontaktowały się z muzeum. „Zdobywanie prawdziwych eksponatów to bardzo żmudne, ale i pasjonujące zajęcie – przekonuje twórca muzeum Marian Dreszer. - Figury muszą mieć ubrania, najlepiej oryginalne, dokładnie takie w jakich je oglądamy lub oglądaliśmy. Koszulę Jurka Owsiaka kupiłem w USA na aukcji, a okulary we Włoszech. To bardzo czasochłonne zajęcie” – dodaje Marian Dreszer.

 

Jak powstają figury woskowe

Dzięki rozwojowi technologicznemu figur nie wykonuje już artysta rzeźbiarz, a zaawansowany technologicznie system komputerowy współpracujący ze skanerami obrotowymi, mieszczącymi człowieka i drukarkami 3D. Specjalna drukarka używa jako surowca mieszanki woskowo-silikonowej, barwionej w masie na kolor ciała człowieka. Zarys postaci człowieka wykonuje się w ciągu kilka dni, natomiast prace charakteryzatorskie przy zębach, oczach, rzęsach, włosach, a nawet paznokciach zajmują prawie dwa tygodnie.

 

Lista wybranych postaci w aktualnej ekspozycji (alfabetycznie):

 • Adam Małysz

 • Agnieszka Radwańska

 • Albert Einstein

 • Aleksander Kwaśniewski wraz z żoną Jolantą

 • Jan Paweł II

 • Jerzy Owsiak

 • Józef Piłsudski

 • Ks. Jerzy Popiełuszko

 • O. Maksymilian Kolbe

 • O. Jan Góra

 • Lech Kaczyński wraz z żoną Marią

 • Lech Wałęsa wraz z żoną Danutą

 • Marcin Gortat

 • Matka Teresa z Kalkuty

 • O. Tadeusz Rydzyk

 • Papież Benedykt

 • Papież Franciszek

 • Prymas Wyszyński

 • Robert Lewandowski

 • Siostra Faustyna Kowalska

 • Wojciech Jaruzelski

Każdy odwiedzający muzeum może zgłosić własną propozycję na kolejną figurę woskową. Te najpopularniejsze na pewno doczekają się realizacji w najbliższej przyszłości.  

Autor: pr / poloniawaxmuseum.com

KOMENTARZE

 • teresa

  9 lipca 2016, 10:09 Adres muzeum-Rynek Główny 34.

zostaw komentarz