Prezydent Duda odznaczył nuncjusza abp. Migliore

wtorek, 28 czerwca 2016 Prezydent Duda odznaczył nuncjusza abp. Migliore

Kończący misję w Polsce nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore został 27 czerwca odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

 

 

Odznaczenie to jest nadawane cudzoziemcom i Polakom zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

Kancelaria Prezydenta w ubiegłym tygodniu zaprosiła media na uroczystość odznaczenia nuncjusza. 27 czerwca poinformowano, że ceremonia będzie miała charakter prywatny. O wręczeniu odznaczenia poinformowano w mediach społecznościowych.

Celestino Migliore jest nuncjuszem w Polsce od 2010 r, gdy zastąpił abp. Józefa Kowalczyka - pierwszego ambasadora Watykanu po wznowieniu przez RP stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Pod koniec maja Stolica Apostolska poinformowała, że arcybiskup został mianowany nuncjuszem w Rosji. Do tej pory nie podano, kto będzie nowym przedstawicielem Watykanu w Polsce. Misja arcybiskupa Migliore ma potrwać do Światowych Dni Młodzieży.

Arcybiskup Migliore jest jednym z najbardziej znanych watykańskich dyplomatów. 1 lipca skończy 64 lata. Bezpośrednio przed nominacją na nuncjusza w Polsce był przez osiem lat stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku, a wcześniej - stałym obserwatorem przy Radzie Europy w Strasburgu.

Otrzymał święcenia kapłańskie w 1977 r. Studiował w Centrum Studiów Teologicznych w Possano i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej w 1980 r. rozpoczął służbę dyplomatyczną.

W latach 1980-84 pracował jako attaché i drugi sekretarz przy Delegacji Apostolskiej w Angoli. Stamtąd został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w USA. W 1988 r. na rok trafił do Nuncjatury Apostolskiej w Egipcie. Od 1989 r. do 1992 r. pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce. Następnie został mianowany specjalnym wysłannikiem w roli stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

Od grudnia 1995 r. do października 2002 r. abp Migliore pełnił funkcję zastępcy sekretarza ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. W tym czasie odpowiadał za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Jako szef delegacji Stolicy Apostolskiej składał wizyty w Chinach, Wietnamie i Korei Północnej. Wykładał dyplomację kościelną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

W 2001 r. w Nowym Jorku arcybiskup Migliore przewodniczył Delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencji ONZ w sprawie nielegalnego handlu bronią. Reprezentował również Watykan w różnych europejskich stolicach podczas licznych spotkań związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Źródło: Pope2016

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz