Prezydent: nie ma usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni

poniedziałek, 4 lipca 2016 Prezydent: nie ma usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni

Chcę podkreślić z całą mocą - nie ma żadnego usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni. Nie ma i nie będzie - powiedział prezydent Andrzej Duda 4 lipca w Kielcach podczas obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

 

 

Prezydent przypomniał, że pogrom wydarzył się "w państwie, gdzie w trakcie II wojny światowej władze Polski Podziemnej karały wszystkich donosicieli, szmalcowników, wszystkich tych, którzy nie byli solidarni (...) w sprzeciwie wobec wspólnego wroga, jakim były faszystowskie Niemcy, jakim byli hitlerowcy okupujący polskie ziemie".

"Władze podziemne, które nakazywały pomoc obywatelom polskim narodowości żydowskiej, których Niemcy chcieli całkowicie wyniszczyć (...) stworzyli Radę Pomocy Żydom +Żegotę+, która uratowała tysiące istnień ludzkich, w tym dzieci" - mówił. Jak przypomniał, to władze Polski Podziemnej i władze polskie na uchodźstwie przenosiły do mocarstw światowych informacje o tym, co się dzieje w okupowanej Polsce: że "naród żydowski jest niszczony, że istnieją obozy zagłady".

Prezydent podkreślił, że to władze państwowe - wojsko, milicja, urząd bezpieczeństwa publicznego - zachowały się tamtego dnia, 4 lipca 1946 roku, ".. w zdumiewający, często bestialski, sposób (...) To wojsko i milicja pierwsze otwarły ogień". "To wojsko i milicja zamiast pomóc i chronić polskich obywateli, naszych współobywateli, nie tylko nie zapewniły tej ochrony, ale jeszcze zaatakowały. A potem pozostawiły sprawę i UB przez wiele godzin nie reagowało. Dopiero wieczorem przyszło z obroną" - przypomniał.

Duda podkreślił, że "nie ma żadnego usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni". "Nie ma i nie będzie" - zaakcentował.

Jak zauważył prezydent, zbrodnia "to także problem społeczny". "To problem tego, że nie tylko wojsko i milicja atakowała, ale atakowali też ludzie. Pozostawiam ocenie historyków i socjologów jak to się stało, dlaczego tak się stało, dlaczego ludzie zareagowali w taki, a nie inny sposób" - powiedział.

Źródło: Pope2016

KOMENTARZE

  • teresa

    4 lipca 2016, 16:52 Dlaczego zabijano Żydów? Tych ,którzy najbardziej ucierpieli podczas II wojny światowej. Skąd w ofiarach wojny-Polakach tyle nienawiści do współbraci?Jaki plan mieli komuniści ? Wytępić żydowkie pokolenie,uwolnić Polskę? Z czego? Wybacz im Boże.Nie zabijaj jest ponadczasowe i ponad rasowe.

zostaw komentarz