• czwartek, 30 czerwca 2016Antiochia: ekumeniczne nabożeństwo w Grocie Piotra

  W Antiochii katolicy i prawosławni jak co roku spotkali się w liturgiczną uroczystość apostołów Piotra i Pawła na wspólnej modlitwie w Grocie Piotra. Jest to starożytna kaplica w skale, w miejscu, gdzie gromadzili się pierwsi chrześcijanie Antiochii wraz ze swym biskupem św. Piotrem. W nabożeństwie uczestniczyli admini...

  czytaj więcej...
 • środa, 4 maja 2016Nabożeństwa majowe - znaczenie, tradycja i współczesność

  Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne „majówki” - nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska, do której w zeszłym roku dodano nowe wez...

  czytaj więcej...
 • poniedziałek, 28 marca 2016Francja: nadzwyczajne wystawienie tuniki Jezusa

  Ponad 200 tys. osób wyraziło już pragnienie, by zobaczyć tunikę Jezusa, o którą losy rzucili żołnierze na Golgocie. W bazylice św. Dionizego w Argenteuil we Francji od Wielkiego Piątku do 10 kwietnia trwa nadzwyczajne wystawienie tej relikwii. Związane jest ono z obchodami Jubileuszu Miłosierdzia, a także 50. rocznicą...

  czytaj więcej...
 • poniedziałek, 22 lutego 2016„Jezu ufam Tobie”, czyli zawiła historia cudownego obrazu

  22 lutego mija 85 lat od chwili objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Wizerunek Jezusa, z którego boku wypływają dwa promienie – krew i woda – zna każdy katolik. Większość z wierzących wie, że obraz został namalowany z polecenia samego Zbawiciela, które podczas objawienia usłyszała Siostra Faustyna....

  czytaj więcej...
 • niedziela, 14 lutego 2016Walentynki ze św.Walentym

  Co łączy św. Walentego i Kraków ? Okazuje się, że całkiem sporo, bo pod Wawelem patron zakochanych obecny jest nieprzerwanie od XVII wieku. I to praktycznie w samym sercu miasta - w parafii św. Floriana.

  czytaj więcej...
 • piątek, 8 stycznia 2016Konserwacja najcenniejszych archiwaliów zakończona

  Zakończyły się prace konserwatorskie 38 tomów rękopiśmiennych Akt Officialiów i Episcopaliów Archidiecezji Krakowskiej. To najstarszy i najważniejszy zbiór archiwaliów przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej. Składają się na niego rękopisy powstałe od pocz. XV do końca XVIII w.

  czytaj więcej...
 • środa, 16 grudnia 2015Płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta wrócił na Wawel

  Jedna z najcenniejszych pamiątek katedralnego skarbca na Wawelu przeszła gruntowną konserwację. Po dwóch latach przerwy wreszcie można ją podziwiać w pełnej krasie.

  czytaj więcej...
 • środa, 9 grudnia 2015"Księgi chorych" ze zbiorów bonifratów ocalone

  Unikatowe dokumenty - najstarsze zachowane w Polsce rejestry chorych poddano gruntownej konserwacji. Dzięki nim można dziś dowiedzieć się jak żyli, na co chorowali i w co ubierali się pacjenci w XVII i XVIII wieku.

  czytaj więcej...
 • poniedziałek, 7 grudnia 2015Papież poprosił o ikonę z Polski

  Na prośbę Ojca Świętego Franciszka greckokatolicka ikona z Polski „Brama Miłosierdzia” będzie wystawiona na otwarciu Roku Miłosierdzia w Watykanie.

  czytaj więcej...
 • piątek, 16 października 2015Egipt: kościół męczenników koptyjskich zamordowanych w Libii

  Wydanie zgody na budowę kościoła pod wezwaniem męczenników koptyjskich, zamordowanych w Libii przez tzw. Państwo Islamskie, to poważny sygnał zmiany postawy egipskiego rządu wobec prześladowań religijnych. Tak uważa rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie.

  czytaj więcej...